"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Zaratusztrianizm


Podstawowe informacje:
Faravahar - symbol drogi ludzkiej duszy od narodzin do śmierci człowieka

Bóg: Ahura Mazda (Pan Mądrości)

Świątynia: Świątynia Ognia

Święta księga: Awesta

Założyciel oraz czas i miejsce założenia: Zaratusztra, ok. 1000r.p.n.e., północno-wschodni Iran

Liczba wyznawców: 250 000

Główne ośrodki wiary: Indie, USA, Wielka Brytania



Opis:

W zaratusztrianizmie istnieje jeden prawdziwy bóg – Ahura Mazda (Pan Mądrości). Ma on jednak swoje przeciwieństwo – jest nim Angra Mainju (Zły Duch) – z którym toczy bezustanną walkę o władzę nad światem. Zły Duch jest zależny od Pana Mądrości i nie może samodzielnie ostnieć – jest tylko jego złym odbiciem.

Ahura Mazda posiada również sześć Amesza Spentów, które tworzą duchową osnowę świata. Wraz z nimi stanowi Świętą Siódemkę, której imiona stanowią siedem cnót, których powinien przestrzegać każdy wyznawca:

  1. Spenta Mainju - najważniejsza z nich - Duch Święty, będący podstawą istnienia Ahury Mazdy,
  2. Wohu Manah - Dobra Myśl,
  3. Asza Wahiszta - Najlepsza Prawość,
  4. Armaiti - Święte Oddanie,
  5. Chszatra Wairja - Panowanie nad pożądaniem,
  6. Haurwatat - Zdrowie (Doskonałość),
  7. Ameretat - Długie Życie (Nieśmiertelność).

Jednym z głównych przedmiotów kultu zaratusztrian jest ogień. Co prawda, został on zbrukany przez Złego Ducha poprzez dodanie dymu, jednak ogień i dym nie łączą się, gdyż dym uchodzi do góry, a płomienie pozostają czyste. W centralnym pukncie świątyni zaratusztrian pali się ogień jako symbol wiecznego panowania Ahury Mazdy na ziemi.

Celem każdego wyznawcy religii Zaratusztry jest osiągnięcie nieba, czego można dokonać poprzez dobre uczynki, wiarę i modlitwę. Dusza człowieka po śmierci udaje się Mostem Dzielącym do nieba, czyśćca lub piekła i nie odzyskuje cielesnej postaci aż do dnia Sądu Ostatecznego.

Według Starej Awesty Zaratusztra nie umarł śmiercią naturalną, lecz zanurzył się w jeziorze Kasaoja w Pamirze. Na dzień przed Sądem Ostatecznym do jeziora miała wejść dziewica, która została cudownie zapłodniona przez Zaratusztrę, a następnie miała urodzić mu syna – Saoszjanta. Saoszjant był mesjaszem, który miał poprowadzić sprawiedliwych do walki ze złem. Jednakże Nowa Awesta mówi, że owa dziewica miała być zapłodniona przez Ducha Świętego i urodzić syna samego Ahury Mazdy, który to syn miał być jednocześnie człowiekiem i ósmą istotą Świętej Siódemki.

Podobieństwem między chrześcijaństwem a zaratusztrianizmem jest fakt, że człowiek jest tworem bożym o wolnej woli, który może przeciwstawić się swojemu stwórcy. Jednakże z natury jest on dobry i ma zwalczyć razem z Ahurą Mazdą zło.

Dusza człowieka może zostać zbrukana, czyli nieczysta. Gdy zostanie zbrukana w dużym stopniu człowiek przejdzie na stronę zła i nie dostąpi zbawienia. Aby tego uniknąć, należy unikać nieczystych myśli, nieczystego pokarmu oraz nieczystych ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz