"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Konfucjanizm

Bóg: wielu bogów, ale najważniejszym jest Tian (Niebo)

Symbol konfucjanizmu
Świątynia: świątynia

Święta księga: Pięcioksiąg konfucjański

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: Konfucjusz V wiek przed naszą erą

Liczba wyznawców: różne dane, niesprecyzowane

Główne ośrodki wiary: głównie Chiny, Korea, ale wyznawcy są też w Wietnamie i Japonii


Konfucjanizm powstał około 500 r. przed naszą erą i związany były z reformatorem religijno- społecznym – Konfucjuszem, który wraz z swoimi uczniami i ich kontynuatorami, uzyskali dominujący wpływ na chińskie życie.
Jest to tradycyjna politeistyczna wiara chińska, wyznawana od pokoleń.
 
Podstawowym założeniem było, że wszystko co się dzieje musi być zgodne z dao (czyli „ładem nieba“). Najwyższym bóstwem jest Tian (Niebo). Istnieje również kult przodków.

Konfucjusz dążył do przywrócenia tradycyjnych „zależności społecznych, które powinny opierać się na 5 związkach zależności:   
1. Dobroć księcia - lojalność poddanego - lojalność i obowiązek
2. Miłość ojca - przywiązanie syna - miłość i posłuszeństwo
3. Życzliwość starszych - szacunek młodszych - starszeństwo i stanowienia wzorca dla młodszego
4. Sprawiedliwość męża - posłuszeństwo kobiety - zobowiązanie i podporządkowanie
5. Wierność przyjaciela - wzajemność przyjaciela - zaufanie.
 
Konfucjonizm zakłada także stworzenie na podstawie 5 zasad (cnót):
1. Ren - humanitarność, "stawanie się osobą"
2. Yi - powinność
3. Li - obyczajność
4. Zhi - wiedza
5. Xin - wierność, "człowiek dotrzymujący słowa"
hierarchii społeczeństwa, w której każdy zajmowałby z góry określone miejsce. Miał być to system etyczny,  który za podstawę i wzór uznawałby rodzinę,a także dobro państwa. Ludzie żyjący zgodnie z nim byli by ludźmi szlachetnymi. Społeczeństwo ukształtowane w ten sposób byłoby tzw „społeczeństwem współpracującym“.

Od XI wieku kształtował się odłam tej religii, zwany neokonfucjanizmem, który dominował w kulturze chińskiej aż do XX wieku- aż do upadku cesarstwa w 1912 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz