"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Unitarianizm


Podstawowe informacje:
Płonący Kielich - symbol unitarianizmu

Bóg: Bóg

Świątynia: Zbór

Święta księga: Biblia

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: jednym z pierwszych wyznawców był Miguel Servet, początek wraz z katolicyzmem, powstał w wyniku reformacji w XVI w.



Opis religii:

Nazwa unitarianizm pochodzi od łacińskich słów „unus”, czyli „jeden”, oraz „unitas”, co oznacza „jedność”.

Pierwszymi głoszącymi poglądy unitariańskie byli Miguel Servet, Johannes Reuchlin oraz bracia polscy (tzw. arianie). Bracia polscy byli przedstawicielami unitarianizmu w Polsce, który do naszego kraju dotarł na początku lat 60. XVI w. W latach 1562-1563 stworzyli oni własny zbór, co doprowadziło do rozłamy w małopolskim kalwinizmie. Przedstawicielami braci polskich byli m.in. Piotr z Goniądza, Grzegorz Paweł z Brzezin i Szymon Budny.

Na poglądach braci polskich silne piętno odbił Faustyn Socyn – od jego nazwiska polski unitarianizm nazywany był socynianizmem. Według Socyna grzech pierworodny obecnie nie istnieje, gdyż został nadany tylko Adamowi, a więc chrzest jest sprawą drugorzędną i można go przyjąć lub nie – człowiek ma wolną wolę, przez co Bóg nie ma przedwiedzy i nie jest w stanie przewidzieć ludzkich uczynków.

Unitarianie odrzucają kongregacjonalizm, czyli zwierzchność jednoosobowej głowy wyznania.

Unitarianizm stanowi odłam protestantyzmu i podobnie jak on wyznanie to głosi antytrynitaryzm, czyli odrzuca wiarę w Trójcę Świętą. Inne poglądy unitarian to: nieuznawanie aksjomatów, głoszenie i stosowanie się do zasad miłości Boga i bliźniego, tolerancja religijna oraz liberalizm w sprawach problemów kulturowych. Nadrzędne idee unitarian:

1.       Bóg istnieje i jest Jeden,

2.       Bóg ten jest Bogiem wszystkich ludzi, bez względu na wyznawaną religię, na rasę, kulturę czy pochodzenie,

3.       Każdy ma prawo wierzyć i rozumieć Boga na swój własny sposób,

4.       Przyrodzony rozum ludzki powinien być decydentem w sprawach wiary,

5.     Wiara i duchowość są człowiekowi potrzebne i mają jemu służyć (zarówno osobom indywidualnym jak i całej ludzkości),

6.      Wiara powinna przekładać się na miłóść do kązdego człowieka i uczciwe życie,

7.      Żadna wojna i przemoc nie mogą być usprawiedliwione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz