"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Prawosławie


Krzyż prawosławny
Podstawowe informacje :                                                                                      
Bóg :  w trzech osobach - Ojca, Syna i Ducha Świętego (jak w katolicyźmie)
Świątynia : Cerkiew

Święta Księga: Biblia oraz Tradycja (pisma ojców Kościoła, orzeczenia 7 pierwszych soborów)

Czas i miejsce powstania :powstanie w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie (1054 schizma wschodnia)

Liczba wyznawców:  300 mln (około)

Główne ośrodki wiary : wschodnia Europa, Rosja (najwięcej w Grecji  i Rumunii)

Opis:  

Kościół prawosławny nazywany niekiedy ortodoksyjnym (gr. orthodoxos – prawdziwie, prawidłowo wierzący).Po schizmie wschodniej  kościoły prawosławne zachowały doktrynę opierającą się na Świętych księgach; zachowały także własną liturgię i dawne praktyki, jak chrzest poprzez zanurzenie, komunię pod dwoma postaciami, małżeństwo duchownych (choć tylko niższego stopnia – biskupi muszą być bezżenni), pisanie ikon (ikonografia odgrywa szczególną rolę w kościele prawosławnym). Nie akceptują za to prymatu papieża, zachodniej (katolickiej oczywiście) nauki o pochodzeniu Ducha Świętego oraz  dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Marii i  Jej Wniebowstąpieniu . Ważnym w Kościele prawosławnym jest fakt znaczącej odmienności eklezjalno-liturgicznej, konkretnie w pojmowaniu Kościoła jako wspólnoty soborowej, co wyklucza prymat jakiegokolwiek biskupa (także papieża).Odrzuca się także : wiarę w  czyściec, idee odpustu, oraz celibat niższego duchowieństwa. W prawosławiu istnieją klasztory, nad którymi pieczę sprawują biskupi  - nazywane są one monasterami. Księża prawosławni to popi.

Cerkiew (z gr. kyriaké - należąca do Pana) i jej charakterystyczne cechy:

1. Pokrycie kopułami – kopuła ma symbolizować niebo. Na każdej kopule umieszczony jest krzyż, co oznacza, iż cerkiew oddaje chwałę Jezusowi Chrystusowi. Liczba kopuł nie jest dowolna i ma znaczenie symboliczne :

  • 1 kopuła symbolizuje jedynego Boga
  • 2 kopuły symbolizują 2 natury Jezusa Chrystusa
  • 3 kopuły symbolizują Trójcę Świętą
  • 5 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 4 ewangelistów
  • 7 kopuł symbolizuje 7 sakramentów
  • 9 kopuł symbolizuje 9 stopni anielskich
  • 13 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 12 apostołów

2. Wnętrze Cerkwi podzielone jest na 3 części :

·         Przedsionek

·         Środkowa część – miejsce święte dla wiernych

·         Ołtarz – miejsce najświętsze – zawsze skierowany na wschód (symboliczne wskazanie kierunku gdzie znajduje się raj)











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz