"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Hinduizm


Podstawowe informacje:
OM - sylaba będąca symbolem hinduizmu

Bóg: jeden pod wieloma wcieleniami, czyli bóstwami – męskie to „dewy”, a żeńskie „dewi”;  najważniejsze z nich tworzą „Trimurti” – Brahm, Winszu i Śiwa

Świątynia: mandir, koyil, gudi, kszetram

Święte księgi: Wedy

Czas i miejsce powstania: okres rozkwitu kultury Ariów w Indiach

Swastyka hinduistyczna - jeden z głównych znaków hinduizmu
Liczba wyznawców: około 1 mld

Główne ośrodki wiary: Indie i Nepal



Opis:

Hinduizm jest to określenie zbiorcze na wierzenia wyznawane głównie na Półwyspie Indyjskim. Istnieje wiele odłamów tej religii, jednak jej wyznawcy dzielą ze sobą pewne przekonania:

·         uznawanie Wed za księgi święte

·         wiara w reinkarnację

·         wiara w prawo akcji i reakcji [karmę]

·         dążenie do wyzwolenia z kołowrotu wcieleń, czyli do zaprzestania reinkarnacji [moksza]

W hinduizmie istnieją trzy sposoby na osiągnięcie szczęścia:

·         dążenie do osiągnięcia doskonałości moralnej [dharma]

·         uczciwe dążenie do osiągnięcia majątku, władzy itp. [artha]

·         dążenie do osiągnięcia rozkoszy zmysłowej [kama]

…oraz cztery ścieżki zbawienia:

·         dżńana-joga – ścieżka wiedzy (poznania)

·         karma-joga – ścieżka bezinteresownej pracy i działania

·         bhakti-joga – ścieżka miłości i oddania

·         radża-joga – ścieżka skupienia (kontemplacji)

Hinduiści wierzą w to, że bóstwa co kilka tysięcy lat zstępują na ziemię, aby wykonać misję, czyli uratować świat przed upadkiem moralnym. W tym celu przyjmują oni awatara, czyli różne wcielenia. Najważniejszymi wcieleniami jest 10 awatarów Boga Winszu:

  • Matsja – pod postacią ryby
  • Kurma – pod postacią żółwia
  • Waraha – pod postacią dzika
  • Narasinha – pod postacią pół-człowieka pół-lwa
  • Wamana – pod postacią karła
  • Paraśurama – pod postacią człowieka
  • Rama – pod postacią księcia Ajodhji
  • Kryszna – pod postacią człowieka, urodzonego w rodzinie pasterzy krów, który w przyszłości zostaje władcą
  • Budda – pod postacią człowieka, jednak część hinduistów uważa, że dziewiątym awatarem był Balarama (który zstąpił na Ziemię razem z Kryszną)
  • Kalkin – pod postacią jeźdźca na białym koniu, którego przyjście ma zwiastować koniec obecnej Kalijugi, czyli wieku obecnego w kosmologii hinduistycznej; większość hinduistów oczekuje na jego przybycie, jednak niektóre odłamy hinduistyczne uważają, że miało już ono miejsce;

Według hinduizmu dusza jest nieśmiertelna. Posiadają ją zarówno ludzie jak i i zwierzęta, rośliny i przedmioty. Dusza przechodzi przez kolejne wcielenia aż do osiągnięcia mokszy, czyli zaprzestania reinkarnacji. Dusza została stworzona na podobieństwo Boga, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest ona idealna. Mimo to, osiągnięcie idealności i tym samym pełne zespolenie z Bogiem przez duszę jest możliwe.

Hinduizm był podstawą dla wielu religii oraz ma dużo odłamów. Pochodzą od niego m.in. buddyzm, dźinizm, sikhizm oraz adźiwikowie. Głównymi odłamami hinduizmu są wisznuizm, śiwaizm, śaktyzm oraz smartyzm.

Hinduizm zakłada podział społeczeństwa na cztery Warny:

1.      Bramini – kapłani

2.      Kszatrijowie – wojownicy i monarchowie

3.      Wajśjowie – kupcy i rzemieślnicy

4.      Siudrowie – rolnicy

Hinduizm surowo zabrania krzywdzenie wszelkich istot czujących. Nakazuje nie tylko wegetarianizm, ale także brak udziału w przygotowywaniu mięsa. Ponadto szanuje bydło domowe, czego przykładem jest kult świętej krowy. Według wyznawców hinduizmu krowy i inne bydło mają boskie pochodzenie.

Hinduiści mają również swoją świętą rzekę – jest nią Ganges przepływający przez Indie i Bangladesz. Jest on uznawany za „rzekę matkę”, od której zależy istnienie świata. Po śmierci wyznawcy hinduizmu wrzucają do niego prochy zmarłego. Często spotykaną rzeczą wśród wyznawców hinduizmu są również kąpiele w Gangesie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz