"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Animizm


Podstawowe informacje:
symbol animizmu

Bóg: rozmaite duchy

Świątynia: brak

Święta księga: brak

Założyciel oraz czas i miejsce założenia: brak (jedno z pierwszych wierzeń, stanowiących podstawę dla wielu religii świata)



Opis:

Nazwa „animizm” wywodzi się od łacińskiego słowa „anima”, które oznacza „tchnienie”, „pierwiastek życia”, „duch”, „dusza”.

Animizm jest wiarą w to, że każde stworzenie, zjawisko przyrodnicze, roślina, minerał, żywioł, a nawet specjalne miejsca czy martwe przedmioty są istotami duchowymi, mają duszę. Zakłada on współistnienie ciała z duszą. Według niego dusza człowieka po śmierci udaje się do zaświatów.

Ważnym elementem animizmu jest obecność ludzi-ekstatyków – tzw. szamanów, którzy stanowią połączenie między światem ludzkim i duchowym.

Idee animistyczne pojawiają się w wielu religiach świata i często stanowią ich nieodłączną podstawę.

Pojęcie animizmu zostało po raz pierwszy sformułowane przez angielskiego antropologa Edwarda Burnetta Tylora w latach 70. XIX wieku. Według wydanej przez niego w 1871r. książki „Cywilizacja pierwotna” (oryg. „Primitive culture”) wiara w duchy jest niezbędna do powstania religii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz