"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Chrześcijaństwo


Podstawowe informacje:
Krzyż łaciński - główny symbol chrześcijaństwa

Bóg: Bóg w trzech osobach (Ojca, Syna i Ducha Świętego)

Świątynia: Kościół

Święta księga: Biblia (Stary i Nowy Testament)

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: Jezus z Nazaretu, rzymska prowincja Judea, I połowa I wieku n.e.

Liczba wyznawców: 33% ludności całego świata, około 2,5 mld ludzi

Główne ośrodki wiary: głównie Europa oraz tereny skolonizowane przez Europejczyków – Australia i Ameryki



Opis:

Chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, w której Bóg występuje w trzech osobach (tzw. Trójca Swięta): Boga Ojca, Syna Bożego (czyli Jezusa Chrystusa) oraz Ducha Świętego.

Chrześcijaństwo zakłada wiarę zarówno w Stary, jak i Nowy Testament, które razem stanowią Biblię. Wywodzi się ono bezpośrednio z judaizmu, jednak odróżnia je od tej religii właśnie fakt wiary w Nowy Testament oraz w to, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. Religia chrześcijańska w dużej mierze opiera się właśnie na naukach Chrystusa, który został zesłany na ziemię przez Boga Ojca w roli Odkupiciela. Wyznawcy tej religii sądzą, że będąc ukrzyżowanym Jezus odkupił ich grzechy, a zmartwychwstając dał im szansę na zbawienie oraz pośmiertne życie wieczne. Aby dostąpić zbawienia należy przestrzegać zasad dekalogu oraz głównego przykazania miłości: „Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich. A bliźniego swego jak siebie samego.” 10 przykazań zawartych w dekalogu:

  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
  2. Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
  3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
  4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
  5. Nie zabijaj.
  6. Nie cudzołóż.
  7. Nie kradnij.
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
  10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

W 1054r. nastąpiła schizma wschodnia, czyli podział chrześcijaństwa na prawosławie oraz katolicyzm. W wyniku reformacji, które miały miejsce w XVI w., powstał odłam chrześcijaństwa – protestantyzm, który wykształcił się z katolicyzmu. W wyniku działań Henryka VIII, króla angielskiego, w Anglii w XVI wieku powstał kolejny odłam religii chrześcijańskiej – anglikanizm,do którego powstania przyczynił się katolicyzm, ale również protestantyzm. Obecnie wśród chrześcijan wyróżnia się:

·         około 1,16 mld katolików

·         około 1,04 mld protestantów

·         około 271 mln prawosławnych

·         około 87 mln anglikanów

·         oraz około 35 mln chrześcijan należących do innych odłamów.

W religii chrześcijańskiej istnieje również dogmat świętości Maryi jako Matki Boskiej (matki Jezusa Chrystusa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz