"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Wiedza i stosunek warszawiaków względem innych religii, wyznań i filozofii



tolerancja pozytywna - rodzaj tolerancji, która , w przeciwieństwie do tolerancji negatywnej, zakłada nie tylko uszanowanie odmienności, ale również chęć poznania i zrozumienia innych przekonań. (wg. Pomocnika Olimpijczyka CEO)


NASI ANKIETOWANI - byli to przechodnie, bliscy, znajomi, współpracownicy rodziców, przyjaciele. Jednym słowem starałyśmy się uzyskać jak największą oraz możliwie najbardziej zróżnicowaną grupę badawczą. Rezultatem było 135 respondentów o różnych wykształceniu, wieku i płci.






1. ILE POTRAFI PAN/PANI WYMIENIĆ RELIGII? PROSZĘ JE NAZWAĆ




2. JAKIE JEST IMIĘ BOGA W RELIGII MUZUŁMAŃSKIEJ, JUDAISTYCZNEJ I PROSTESTANCKIEJ?





3. CZY ZNAŁ/A PAN/PANI KIEDYŚ OSOBIŚCIE PRZEDSTAWICIELA INNEJ RELIGII?



4. CZY BYŁ/A PAN/PANI KIEDYŚ W ŚWIĄTYNI WYZNAWCÓW INNEJ RELIGII?



5. JAK NAZYWAJĄ SIĘ ŚWIĄTYNIE RELIGII MUZUŁMAŃSKIEJ, JUDAISTYCZNEJ I PROTESTANCKIEJ?










6. KTÓRE Z PODANYCH RELIGII SĄ POLITEISTYCZNE, A KTÓRE MONOTEISTYCZNE: ISLAM, PROTESTANTYZM, HINDUIZM, JUDAIZM, PRAWOSŁAWIE













 7. CZY ISTNIEJE BÓG W BUDDYZMIE?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz