"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Anglikanizm

Bóg: Bóg

Świątynia: kościół

Święta księga: Biblia

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: Henryk VIII, XVI wiek w Anglii

Liczba wyznawców:ok 78 mln osób

Główne ośrodki wiary: Anglia, Wyspy Brytyjskie

Uformował się w czasie reformacji w XVI w, gdy Kościół Anglii, podległy papieżowi stał się odrębną wspólnotą chrześcijańską, niezależną od Rzymu i stał się narodową religią Anglii.
Założycielem był Henryk VIII, który po braku pozwolenia papieża na rozwód odrzucił wiarę chrześcijańską i ogłosił siebie głową kościoła. Wiara ta jednak zachowuje pewne dogmaty chrześcijańskie, a także luterańskie i kalwińskie, wypracowane przede wszystkim w czasie rządów Elżbiety.
Przez wieki wykształciły się 3 główne nurty teologiczne:
  • anglokatolicki (tzw. „Kościół Wysoki”, ang. High Church) –akceptuje spuściznę przedreformacyjną, a także formy kulturowe właściwe katolicyzmowi, wliczając w to rozbudowaną pobożność eucharystyczną, kult Matki Boskiej, kult świętych oraz popieranie monostacyzmu
  • ewangelicki („Kościół Niski”- Low Church) –nawiązuje do purytanizmu oraz kalwinizmu. Podkreśla znaczenie Biblii w Kościele, potrzebę nawrócenia się każdego członka Kościoła, jako warunek zbawienia oraz doktrynę usprawiedliwienia łaski przez wiarę
  • liberalny („Kościół Szeroki”- Broad Church) –unika stanowczych poglądów pozostałych nurtów, woli umiarkowanie i tolerancję, jeśli chodzi o etykę czy dogmaty. Skupia on także przedstawicieli poglądów niekonwencjonalnych i awangardowych, ze względu właśnie na swą tolerancję.
Najważniejsze cechy i doktryny anglikanizmu to: uznaje tylko dwa sakramenty- Chrztu i Ewangelii; głową Kościoła jest władca państwa, odrzucono celibat, nie ma klasztorów, za źródło wszystkich objawień uważa się Biblie

Aktualnie jest to powszechnie panująca religia na Wyspach Brytyjskich. Obecnie głową kościoła jest Elżbieta II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz