"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Katolicyzm


Podstawowe informacje:
Krzyż łaciński - symbol katolicyzmu

Bóg: Bóg

Świątynia: Kościół

Święta księga: Biblia

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: wraz ze stworzeniem chrześcijaństwa przez Jezusa z Nazaretu w I połowie I wieku n.e., wynik Schizmy Wschodniej w 1054 roku (podział chrześcijaństwa na prawosławie i katolicyzm)

Liczba wyznawców: 1,1 mld ludzi (wg. Rocznika Papieskiego z 30 marca 2008 roku)

Główne ośrodki wiary: Europa, obydwie Ameryki



Opis:

Katolicyzm to odłam religii chrześcijańskiej. Tak jak chrześcijaństwo zakłada on wiarę w jednego Boga, Syna Bożego, który zstąpił na ziemię, aby odkupić grzechy ludzkości – Jezusa Chrystusa oraz w Ducha Świętego. Tak naprawdę katolicyzm przyjmuje wszystkie dogmaty chrześcijaństwa.

Katolicy powinni przestrzegać 10 przykazań:

  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
  2. Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
  3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
  4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
  5. Nie zabijaj.
  6. Nie cudzołóż.
  7. Nie kradnij.
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
  10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Głównymi zadaniami Kościoła katolickiego jest głoszenie wiary w Boga i  Jezusa Chrystusa oraz udzielanie sakramentów. Sakramenty symbolizują niewidoczną łaskę Bożą. W katolicyzmie istnieje ich siedem:

Ø  Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej:

1.       Chrzest                                                                             

2.       Bierzmowanie

3.       Eucharystia

Ø  Sakramenty uzdrowienia:

4.       Sakrament pokuty i pojednania

5.       Namaszczenie chorych

Ø  Sakramenty w służbie komunii:

6.       Sakrament święceń

7.       Sakrament małżeństwa

Oprócz wiary w Trójcę Świętą katolicy otaczają czcią również Maryję – matkę Jezusa Chrystusa.

Zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest papież, czyli następca św. Piotra apostoła, który jako pierwszy pełnił tę funkcję.

Katolicy obchodzą wiele świąt, jednak najważniejszym z nich jest tzw. Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie – święto zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Kolejnym ważnym świętem dla katolików jest Boże Narodzenie – jak sama nazwa wskazuje jest to celebracja narodzin Syna Bożego. Inne istotne święta dla wyznawców religii katolickiej to Boże Ciało, Trzech Króli, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowstąpienie Pańskie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych etc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz