"Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."

- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, 10 XII 1948


"Wolność religijna stanowi (...) samo serce praw człowieka. Prawo to jest do tego stopnia nienaruszalne, że domaga się nawet uznania wolnej decyzji człowieka o zmianie religii, jeśli nakazuje mu to jego sumienie. Każdy człowiek jest bowiem zobowiązany iść w każdej okoliczności za głosem własnego sumienia i nie może być zmuszany do działania wbrew niemu. Właśnie dlatego nie wolno nikogo nakłaniać siłą do przyjęcia określonej religii, bez względu na okoliczności i motywacje."

- Jan Paweł II

Islam


Półksiężyc z gwiazdą - symbol islamu
Podstawowe informacje:

Bóg: Allah

Świątynia: Meczet

Święta księga: Koran                                    

Założyciel oraz czas i miejsce powstania: Mahomet (właściwie Muhammad Ibn Abd Allah), VI wiek, południowa Arabia

Liczba wyznawców: około 1,2 mld (19,2% ludności świata)

Główne ośrodki wiary: kraje arabskie, np. Arabia Saudyjska, Liban, Irak, Pakistan, Indie oraz części zachodniej Europy


Opis:

Islam jest religią monoteistyczną, czyli zakłada wiarę w tylko jednego boga. Wyróżniamy trzy głównie odłamy islamu: sunnizm, szyizm oraz charydżyzm. Podstawą religii muzułmańskiej jest 5 filarów wiary:

- wyznanie wiary (szahada): „Oświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet (Muhammad) jest Jego prorokiem” [ po arabsku  "Aszhadu an la ilaha illa Allah wa aszhadu anna Muhammadan abduhu wa rasuluhu"];

- modlitwa (salat): 5 razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki;

- jałmużna (zakat): oddawanie części swego majątku biednym;

- post (ramadan): 9 miesiąc roku muzułmańskiego; w tym czasie muzułmanie muszą wystrzegać się jedzenia, picia, palenia tytoniu oraz kontaktów płciowych;

- pielgrzymka do Mekki (hadżdż): każdy wyznawca islamu musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu.

Najważniejszym islamskim prorokiem jest Muhammad Ibn Abd Allah (u nas znany jako Mahomet), który uznawany jest również za założyciela tej religii. Głównymi źródłami wiary muzułmańskiej są Koran i sunna (tradycja). Koran zawiera najważniejsze zasady ideologii islamu, a sunna stanowi ich uzupełnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz